بهاییت چیست

معرفی کوتاهی از دیانت بهایی:

دیانت بهایی یک دیانت مستقل جهانی است که در حدود 155 سال پیش در ایران ظهور نمود. این ایین توسط میرزا حسین علی نوری ملقب به بها الله پایه گزاری شد . وی ایجاد وحدت عالم انسانی را هدف دیانت بهایی قرار داد و اثار و تعالیم بسیاری را برای رسیدن به این هدف بزرگ بر جا گذارد. بهاییان وحدت را در سه حیطه توحید الهی ِوحدت اساس ادیان و پیامبران الهی (به این معنا که همه فرستاده حق و برای هدایت بشر و رشد روحانی انسانها در مراحل مختلف تاریخ بشری هستند)و وحدت عالم انسانی می نگرند.

کتابخانه مراجع و آثار آئين بهائى

 

وحدت عالم انسانی

وحدت عالم انسانی

تعالیم دیانت مقدس بهائی:

تعالیم حضرت بها الله که همه به سوی هدف نهایی ان دارند عبارت اند از:

ترک تقالید،

تحری و جستجوی حقیقت،

ترک تعصبات از هر نوع (مذهبی٫جنسی٫وطنی٫رنگی و نژادی)،

تعلیم و تربیت عمومی و اجباری ،

وحدت لسان و خط ،

تعدیل معیشت اقتصادی ،

عالم محتاج نفثات روح القدس است ،

تساوی حقوق زن و مرد ،

صلح عمومی ،

تشکیل محکمه کبرای بین المللی جهت حل اختلافات بین ملل،

و، دین باید سبب الفت و محبت باشد،

اجرای این تعالیم عالم انسانی را از اختلافات میرهاند و به وحدت و یگانگی می رساند.

اصول اعتقادی :

اصول اعتقادی دیانت بهائی بر اساس اعتقاد به خداوند یگانه و عوالم روحانی پس از مرگ است اما از انجا که بشر مراحل رشد و ترقی بسیار را پشت سر گذارده تا به این مرحله از رشد رسیده , درک بسیار از حقایق برای او اسانتر است . بنا بر این معاد و عالم پس از مرگ که در همه ادیان الهی به صورت مادی و محسوس و مطابق فهم بشر زمانهای گذشته ترسیم گشته , در دیانت بهائی جنبه ای روحانی دارد .

اصل دیگر اینست که خداوند هیچگاه عالم بشری را از هدایات خویش بی بهره نمی گذارد و در هر زمان و دوره ای مطابق ان عصر تعالیم وراهنماییهایی را به واسطه مظاهر ظهورش بر انسان ها عطا میکند و تمام این مظاهر ظهور برای نجات بشر و رهایی انسان از کردار های ناشایست و رسیدن به انسانیت حقیقی است .


احکام:

احکام بسیاری از قلم حضرت بها الله در الواح وکتب نازل شده است که بیشتر انها در کتاب اقدس ام ال کتاب می باشد .

ان حضرت در باره ی اجرای این احکام می فرمایند:

“اعملوا حدودی حبا لجمالی” احکام مرا برای عشق به جمال الهی انجام دهید .

در حقیقت فلسفه ی اجرای احکام بر اساس عشق است نه صرفا از ترس دوزخ و حرص بهشت .

حضرت بها الله از احکام خود به عنوان سراج های عنایت پروردگار و کلیدهای رحمت او بر بندگان یاد می کند.

تاریخ:

حضرت بها الله:

حضرت بها الله در زمان قاجار در خانواده ی یکی از وزرای قاجار به دنیا امد او در سن 27 سالگی که به دیانت بابی ایمان اورد. بیشتر عمر خویش را صرف کمک به بیچارگان و یاری دردمندان نمود و پس از ان به ترویج انتشار دیانت بابی بخصوص در زادگاه خود , نور مازندران پرداخت .

پس از شهادت حضرت باب , به همراه عده ای دیگر از بابیان در سیاهچال تهران که فاضلاب حمام ناصرالدین شاه بود مسجون شد و 4 ماه در شرایطی بسیار سخت و دشوار به سر برد اما در همانجا نزول وحی را بر خویش احساس نمود . پس از ان ایشان را به همراهی خانواده به بغداد که در ان زمان جزو قلم رو عثمانی بود نمودند تا کم کم اشاعه دیانت بابی در ایران متوقف ماند اما ان حضرت 10سال در بغداد بودند واثار بسیاری بر جا گذاردند و چون در این دوره بر افراد بسیاری تاثیر گذاردند به استامبل (به مدت 5 ماه) و سپس ادرنه (به مدت 5سال)تبعید شدند.

در زمان خروج از بغداد حضرت بها الله اظهار امر علنی نمودند و خود را پیامبر الهی و مظهر امر جدید معرفی نمودند و بسیاری به ایشان ایمان اوردند. در ادرنه با وجود سختی های بی شمار برای زمامداران و پادشاهان بزرگ دنیا الواحی فرستادند و در ان ظهور خود را اعلان نمودند .در واقع با این کار اظهار امر عمومی کردند.

دولت ایران و عثمانی که از انتشار دیانت بهائی بیمناک شده بودند , بار دیگر ایشان را به اخرین نقطه قلمرو عثمانی (عکا) فرستادند. عکا محلی بسیار بد اب و هوا و تقریبا خالی از سکنه بود.

حضرت بهاالله 24 سال اخر عمر خویش را در انجا سپری کردند و الواح و اثار و مناجاتهای بسیاری بالغ بر صد جلد کتاب از ایشان باقی مانده که برخی از انها عبارت اند از

کتاب اقدس , ایقان , کلمات مکنونه , هفت وادی , لوح ابن ذئب , اشراقات , بشارات , طرازات و …

حضرت عبدالبهاء:

حضرت عبدالبهاء به مدت 77 سال در اين عالم زندگي نمودند، ايشان در همان شبي كه حضرت باب اظهار امر فرمودند تولد يافتند و در نوامبر 1921 ميلادي (1300 شمسي)، به ملكوت ابهي صعود فرمودند. حيات آن حضرت مملو از مصائب و محن بود و مع‌ذلك باعث سرور همه نفوسي بودند كه به حضورشان مشرف مي‌شدند. حضرت بهاءالله به نفسه حضرت عبدالبهاء را در داشتن صفات و خصوصيات حقيقي پرورش دادند. ايشان، گرانبهاترين هديه به عالم بشري و مثل اعلي و بهترين سرمشق در اجراي كليه تعاليم مباركه‌اند. ما از ايشان صفات روحاني مانند عشق، محبت، صبر و بردباري كه حضرت بهاءالله از همه نوع بشر مي‌خواهند تا آن را كسب كنند، مي‌آموزيم


شمایل حضرت عبدالبهاء:

شمایل حضرت عبدالبهاء

حضرت عبدالبهاء فرزند گرامی حضرت بهاالله می باشند.

از مناجاتهایشان:

هوالله

ای پروردگار این گنه کار را بیدار کن ، هوشیار نما و از هستی خویش بیزار کن نورانیت آسمانی بخش نفس رحمانی بدم ، زیور عالم انسانی نما راحت وجدانی ده قوت ربّانی عطا فرما توئی دهنده و بخشنده و مهربان و توئی مقتدر و توانا.

عبدالبهاء عباس

هوالابهی

ای پاک یزدان من و خداوند مهربان من قوتی ده که تا مقاومت غوائل بسیط زمین نمائیم و قدرتی بخش که چون بحر محیط موج بر ساحل شرق و غرب زنیم.

ع ع